Sprawy karneJaka kara grozi za posiadanie marihuany?

Posiadanie marihuany to jedno z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce. Dla wielu osób stanowi ona dodatek do imprez i spotkań towarzyskich. Nie brak też ludzi, którzy traktują marihuanę jako alternatywę dla wieczornego piwa oraz takich, którzy uważają, że marihuana w Polsce powinna zostać zalegalizowana. Wszystkie te kwestie nie mają jednak znaczenia w kontekście przepisów. Trzeba mieć świadomość, że w Polsce posiadanie marihuany jest nielegalne i grozi za nie kara. 

Kiedy może Ci grozić kara z posiadanie marihuany?

W temacie marihuany i odpowiedzialności karnej za jej posiadanie punktem wyjścia jest Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, a dokładnie art. 62. Zgodnie z tym przepisem posiadanie narkotyków jest zabronione i podlega karze.

Wciąż powszechne są mity, według których posiadanie np. poniżej 3 lub 2 gramów marihuany miałoby gwarantować umorzenie postępowania karnego. Nie jest jednak prawdą, że w ten sposób zagwarantujesz sobie bezkarność. Jak wiesz już z początku tego akapitu – posiadanie marihuany w jakiejkolwiek ilości jest nielegalne. I co za tym idzie, każde takie posiadanie może wiązać się z poniesieniem odpowiedzialności karnej.

Oczywiście wyjątek stanowi tu marihuana medyczna. Osoby poddawane terapii marihuaną mogą po pierwsze dokonać legalnego zakupu, a po drugie – są w stanie potwierdzić swoje prawo do posiadania konkretnej ilości marihuany medycznej. Do ich obowiązków należy jednak zadbanie o odpowiednie udokumentowanie tego prawa. Powinny więc posiadać kopię lub pdf recepty na medyczną marihuanę, zaświadczenie od lekarza o leczeniu marihuaną, potwierdzenie zakupu marihuany medycznej w aptece (np. paragon), a także przechowywać marihuanę w oryginalnym aptecznym opakowaniu.

Posiadanie marihuany – co za to grozi?

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje, że za posiadanie narkotyków grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat. Zauważ, że przepisy „zrównują” sytuację posiadania marihuany z posiadaniem np. heroiny czy LSD.

Rodzaj narkotyków będzie mieć wprawdzie znaczenie przy wymierzaniu kary, ale do tej kwestii przejdziemy później. Na ten moment najważniejsza powinna być dla Ciebie informacja, że nawet za posiadanie niewielkiej ilości marihuany może Ci grozić odpowiedzialność karna.

Jeśli natomiast posiadasz znaczną ilość narkotyków, to kara będzie już znacznie surowsza i może wynieść od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Tutaj ważna uwaga: opisane wymiary kary dotyczą osób powyżej 17 roku życia. W stosunku do młodszych posiadaczy marihuany, a więc w sprawach karnych nieletnich, nie stosuje się środków karnych, tylko środki wychowawcze, środek leczniczy lub środek poprawczy przewidziane w Ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich – np. ustanowienie nadzoru kuratora.

Co oznacza posiadanie „znacznej ilości” marihuany?

Wymiar grożącej kary w dużej mierze będzie zależał od tego, czy w Twoim przypadku można mówić o posiadaniu „znacznej ilości” marihuany, czy też nie. Niestety tej kwestii przepisy nie regulują jednoznacznie, a punktem odniesienia mogą być co najwyżej wyroki sądów.

W jednym z wyroków sąd uznał na przykład, że „mniej niż znaczna ilość” to 1-2 porcje narkotyku. Na tej podstawie możemy więc dojść do wniosku, że „znaczną ilością” będą już 3 lub więcej porcji marihuany. Problem w tym, że sądy nie są do końca zgodne, ile jedna taka porcja mogłaby wynosić. Dodatkowo jeszcze więcej rozbieżności pojawia się w kontekście definiowania „znacznej ilości”. W innym wyroku sąd uznał na przykład, że wartość ta może być kilku-, jeśli nie kilkunastokrotnie większa niż w pierwszym wspomnianym wyroku. Jego zdaniem znaczną ilością była taka, która pozwala jednorazowo odurzyć kilkadziesiąt osób.

Posiadanie marihuany na własny użytek a odpowiedzialność karna

W największym uproszczeniu można przyjąć, że duże znaczenie dla sprawy będzie mieć to, czy marihuanę posiadasz na własny użytek, czy też nią handlujesz.

Zwykle też, jeśli będzie to niewielka ilość, np. 1 lub 2 gramy, sąd może uznać to za tzw. wypadek mniejszej wagi. Zgodnie z art. 62 § 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przy wypadku mniejszej wagi możesz otrzymać łagodniejszą karę – grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku.

Jeśli posiadasz marihuanę w niewielkiej ilości i na własny użytek, to możesz powołać się także na art. 62a tej samej ustawy. Przepis ten pozwala umorzyć postępowanie jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia. Żeby tak się jednak stało, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze, musisz posiadać nieznaczną ilość marihuany i to na własny użytek. Po drugie, orzeczenie kary musiałoby być niecelowe z uwagi na okoliczności popełnienia czynu i stopień jego społecznej szkodliwości.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda już natomiast, jeśli sąd dojdzie do wniosku, że posiadana przez Ciebie ilość marihuany wykracza poza wykorzystywanie jej na własny użytek. Wtedy może pojawić się podejrzenie o handel narkotykami. A jeśli pojawią się dowody, że taki handel rzeczywiście miał miejsce, odpowiedzialność karna będzie znacznie większa.

Jak bronić się w razie oskarżenia za posiadanie marihuany?

Po pierwsze, jeśli sąd dojdzie do wniosku, że marihuana była przeznaczona na własny użytek, to prawdopodobnie potraktuje Cię łagodniej. Ale tu znów znaczenie mają konkretne okoliczności. Niewielka ilość marihuany podzielona na kilka woreczków może już wzbudzać podejrzenia o handel. A jeśli zostaną zebrane dowody potwierdzające te podejrzenia, możesz spodziewać się surowszej kary. Fakt, że policja zatrzymała Cię za posiadanie w towarzystwie małoletnich, z pewnością też nie będzie działać na Twoją korzyść.

Na pewno wyroki dotyczące marihuany będą łagodniejsze niż w przypadku posiadania narkotyków twardych. Co nie gwarantuje jednak, że sąd nie wymierzy Ci żadnej kary. Jak już wiesz, posiadanie marihuany wciąż jest przestępstwem, a sprawy nie ułatwia fakt, że sądy nie są zgodne co do definicji „znacznej ilości” marihuany i tego, co taką „znaczną ilością” nie jest.

Wpływ na decyzję sądu może mieć też Twoja przeszłość i historia Twojej karalności. Osoby wcześniej niekarane zdecydowanie mają większe szanse na umorzenie postępowania na podstawie wspomnianego już art. 62a.  W niektórych okolicznościach możesz też powołać się na przepis 62 §3 dotyczący „wypadku mniejszej wagi” i co za tym idzie – otrzymać mniejszy wymiar kary lub łagodniejszy rodzaj kary: grzywnę, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do 1 roku.

Sąd weźmie też pod uwagę Twoją postawę – to, czy wyrazisz skruchę i czy istnieją przypuszczenia, że w przyszłości będziesz przestrzegać porządku prawnego i nie popełnisz kolejnych przestępstw. Znaczenie będzie miała też społeczna szkodliwość czynu.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy kancelarii od spraw karnych w razie zatrzymania za posiadanie marihuany?

Posiadanie marihuany nie jest sprawą zero-jedynkową i nie możesz mieć gwarancji, że w Twoim przypadku kara będzie łagodna albo że sąd w ogóle jej nie wymierzy.

Dla rozstrzygnięcia znaczenie będzie mieć wiele okoliczności, w tym także Twoja strategia procesowa, to jakie argumenty przedstawisz i jak przygotujesz się do sprawy.

Nie bagatelizuj więc sytuacji i nie uznawaj, że skoro w sprawie kogoś innego umorzono postępowanie dotyczące posiadania marihuany albo że skoro masz przy sobie niewielką jej ilość, to nie masz powodów do obaw.

Żeby jak najlepiej zabezpieczyć swoje prawa, najlepiej jak najszybciej skontaktuj się z adwokatem od spraw karnych. Pomoże Ci on przygotować się do przesłuchania i dalszych etapów postępowania. Jeśli to możliwe, będzie też dążył do umorzenia sprawy albo do wymierzenia możliwie najłagodniejszej kary