ZACHOWEK

SPRAWA O ZACHOWEK NIE MUSI BYĆ STRESUJĄCA

Nie wiesz, jak uzyskać zachowek?
Jesteś osobą zobowiązaną do zapłaty i zastanawiasz się, czy możesz jej uniknąć?

Gdy jedna strona nie chce płacić, a druga żąda pieniędzy, które zgodnie z przepisami jej się należą, łatwo o rodzinny konflikt. Obojętnie po której stronie stoisz, dobry adwokat może pomóc Ci zadbać o swoje prawa, a jednocześnie uniknąć zbędnego stresu.

Jako adwokaci od spraw spadkowych w ramach naszych usług:

  • sprawdzamy, czy należy Ci się zachowek i w jakiej wysokości;
  • przygotowujemy wezwanie do zapłaty i dochodzimy należnych Ci pieniędzy;
  • dbamy o potrzebne dowody i pisma;
  • jeśli to Ty masz zapłacić zachowek – sprawdzamy, czy możesz tego uniknąć;
  • reprezentujemy Cię podczas negocjacji ugodowych, dążąc do zawarcia porozumienia poza salą sądową.

Dbamy, by przeprowadzane przez nas sprawy spadkowe przebiegały sprawnie i jeśli tylko to możliwe – by negatywnie nie wpłynęły na relacje rodzinne.

DOCHODZENIE ZACHOWKU

Ustalimy, czy należy Ci się zachowek, a potem pomożemy Ci uzyskać pieniądze, do których masz prawo.

W Twoim imieniu przygotujemy niezbędne pisma, a jeśli to konieczne – będziemy walczyć o Twoje prawa w sądzie. Wszystko po to, by uzyskać dla Ciebie całą należną kwotę w możliwie najkrótszym czasie.

UNIKNIĘCIE ZAPŁATY ZACHOWKU

Jest kilka sposobów, by nie płacić zachowku i to całkowicie zgodnie z prawem – np. powołanie się na upływ terminu przedawnienia albo stwierdzenie niegodności dziedziczenia. Sprawdzimy, czy któryś z nich ma zastosowanie także w Twojej sytuacji. Jeśli natomiast uchylenie się od zapłaty okaże się niemożliwe, będziemy dążyć do obniżenia wysokości zachowku.

UGODA O ZACHOWEK

Spór o zachowek nie musi skończyć się na sali sądowej. Pomożemy Ci porozumieć się z drugą stroną i ustalić takie warunki spłaty, które każdego z was zadowolą.

Dzięki temu nie tylko unikniesz zbędnych kosztów, ale także zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów, a przede wszystkim zadbasz, by cała sytuacja możliwie najmniej wpłynęła na relacje rodzinne.

SZUKASZ ADWOKATA W WARSZAWIE?

Warszawa, a tym bardziej województwo mazowieckie, pełne jest kancelarii oferujących swoje usługi. Spośród nich musisz wybrać tę jedną, która poprowadzi Twoją sprawę. W naszej kancelarii zlokalizowanej w dzielnicy Śródmieście staramy się jednak być nie tylko kolejnymi warszawskimi prawnikami, ale również specjalistami, którzy rozwiewają wątpliwości i eliminują zbędny stres towarzyszący sprawie. Właśnie dlatego unikając prawniczego żargonu, przedstawimy Ci możliwe rozwiązania, a potem będziemy realizować wybrany przez Ciebie scenariusz, pozostając z Tobą w stałym kontakcie. To wszystko przy kierowaniu się nadrzędnymi dla nas wartościami, jakimi są empatia, uczciwość oraz elastyczność w działaniu. Podobają Ci się takie zasady współpracy? Jeśli tak, skontaktuj się z nami i powiedz, w czym może pomóc Ci nasz adwokat.

ZOBACZ NAJCZĘSTSZE PYTANIA DOTYCZĄCE ZACHOWKU

Kiedy należy się zachowek po rodzicach?

Prawo do zachowku po rodzicach mają te dzieci, które otrzymały po zmarłych mniej niż minimum przewidziane przez przepisy – równowartość 1/2 lub 2/3 udziału, jaki przypadłby im przy dziedziczeniu z ustawy. Sam fakt pominięcia w testamencie nie oznacza jednak automatycznie, że dzieciom należy się zachowek. Jego równowartość mogą otrzymać nie tylko w formie spadku, ale również w ramach darowizny. Jeśli więc rodzic w przeszłości podarował im pokaźną kwotę albo mieszkanie, istnieje duża szansa, że nawet przy pominięciu w testamencie nie mogą już ubiegać się o jakiekolwiek pieniądze od spadkobierców.

Jak uniknąć zapłaty zachowku?

Po pierwsze, warto sprawdzić, czy uprawniony nie odrzucił spadku ani nie zawarł ze spadkodawcą umowy o zrzeczenie się dziedziczenia – w obu tych przypadkach nie będzie mieć prawa do zachowku. Nie otrzyma go również, jeśli sąd orzekł niegodność dziedziczenia albo jeśli uprawniony został skutecznie wydziedziczony w testamencie. Może się również zdarzyć, że dana osoba po pieniądze zgłosi się zbyt późno – po upływie tzw. terminu przedawnienia. W takiej sytuacji również nie trzeba jej płacić ani złotówki. Jeśli masz wątpliwości, czy któryś z tych przypadków znajduje zastosowanie u Ciebie, najlepiej, by kancelaria udzieliła Ci porady prawnej. Prawnik przeanalizuje Twoją sytuację, powie Ci, jakie masz możliwości i pomoże opracować optymalną strategię działania. 

Czy prawo do zachowku mają tylko dzieci spadkodawcy?

Nie. Zgodnie z przepisami zachowek należy się nie tylko dzieciom, ale także dalszym zstępnym spadkodawcy (wnukom, prawnukom), jak również małżonkowi i rodzicom, ale tylko po spełnieniu 2 warunków.

1. Osoby te byłyby powołane do spadku w drodze ustawy – trzeba więc sprawdzić, jak wyglądałoby dziedziczenie bez testamentu;
2. Otrzymały w formie darowizn, spadku lub zapisów windykacyjnych mniej, niż przewidziany przez przepisy zachowek.

https://adwokacisikorscy.pl/wp-content/uploads/2022/12/kancelaria-ekspert-logo-wh2.png
Kancelaria Adwokacka EKSPERT
https://adwokacisikorscy.pl/wp-content/uploads/2022/12/adwokatura.png