SPRAWY MAJĄTKOWE

UPORZĄDKUJ SWOJE SPRAWY MAJĄTKOWE

Chcesz podzielić majątek po rozwodzie? Ty i Twój małżonek macie wspólny kredyt? A może potrzebujesz zgody sądu na rozporządzanie majątkiem swojego dziecka?

Podział zgromadzonego majątku bywa niezwykle skomplikowany i budzi wiele emocji. To z kolei nie tylko utrudnia znalezienie kompromisu, ale także wiąże się z ryzykiem podjęcia niekorzystnych decyzji. Dopiero dokładnie znając przepisy, swoje prawa i konsekwencje swoich wyborów, jesteś w stanie znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie.

To jednak dopiero pierwszy z wielu problemów, w jakim pomagamy naszym klientom jako adwokaci od spraw rodzinnych. Niejednokrotnie wspieraliśmy też małżonków i byłych małżonków w skomplikowanych sprawach dotyczących nierównego podziału majątku, rozliczenia poczynionych przez lata nakładów i wydatków czy podpisania intercyzy. Nasza kancelaria pomaga również osobom, które chcą uzyskać zgodę sądu na rozporządzanie majątkiem swojego dziecka.

Jako adwokaci od spraw majątkowych w ramach naszych usług:

  • przedstawiamy Ci wady, zalety i konsekwencje wspólności i rozdzielności majątkowej – jeśli zastanawiasz się, którą z tych możliwości wybrać;
  • opiniujemy lub przygotowujemy małżeńską umowę majątkową (intercyzę);
  • wskazujemy, w jaki sposób najkorzystniej możesz podzielić wasz wspólny majątek;
  • reprezentujemy Cię w sądzie w sprawach dotyczących sądowego zniesienia wspólności majątkowej, a także w innych sprawach związanych z podziałem majątku – czy to w ramach sprawy o rozwód lub separację, czy też w odrębnym postępowaniu;
  • reprezentujemy Cię w negocjacjach z drugą stroną;
  • pomagamy Ci rozliczyć nakłady i wydatki;
  • ustalamy, czy masz możliwość ustanowienia nierównych udziałów w dzielonym majątku, a jeśli tak – dbamy, by ten podział był dla Ciebie jak najbardziej korzystny;
  • pomagamy Ci dopełnić wszystkich formalności związanych z uzyskaniem zgody sądu na rozporządzaniem majątkiem małoletniego.

PODZIAŁ MAJĄTKU MAŁŻEŃSKIEGO

Pomożemy Ci we wszystkich sprawach związanych z podziałem majątku małżeńskiego. Możesz liczyć na nasze wsparcie nie tylko w razie podziału majątku po rozwodzie lub orzeczeniu separacji prawnej. Jako adwokaci od spraw rodzinnych prowadzimy także inne sprawy majątkowe. Jeśli zastanawiasz się nad ustanowieniem rozdzielności majątkowej w trakcie trwania małżeństwa, powiemy Ci, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie korzystne i przygotujemy odpowiednią umowę.

ROZLICZENIE NAKŁADÓW I WYDATKÓW

Jeśli w czasie trwania małżeństwa zdarzyło Ci się samodzielnie pokrywać koszty utrzymania waszego wspólnego majątku albo dokonywać inwestycji z prywatnych pieniędzy na wasz wspólny majątek, pomożemy Ci udowodnić i rozliczyć wszystkie te nakłady i wydatki. Dzięki temu otrzymasz nie tylko przypadającą Ci w udziale część wspólnego majątku ulegającego podziałowi, ale też zwrot zainwestowanych pieniędzy.

ROZPORZĄDZANIE MAJĄTKIEM MAŁOLETNIEGO

Twoje dziecko dostało darowiznę albo zadośćuczynienie? A może chcesz w jego imieniu odrzucić spadek obciążony długami? Rozporządzanie majątkiem małoletniego w wielu przypadkach wymaga zgody sądu. Sprawdzimy czy w Twojej sytuacji jest to konieczne, a jeśli tak – pomożemy Ci dopełnić wszystkich formalności. Zbierzemy dowody i argumenty na to, że działasz zgodnie z dobrem dziecka. Wszystko po to, by umożliwić Ci dokonanie określonej czynności.

SZUKASZ ADWOKATA W WARSZAWIE?

Doskonale wiemy, że decyzje podjęte w sprawach majątkowych mogą mieć ogromny wpływ na Twoje dalsze życie. Stawka jest wysoka, a Ty potrzebujesz znacznie więcej niż tylko pomocy doświadczonego prawnika. Choć województwo mazowieckie, a nawet sama Warszawa jest pełna adwokatów specjalizujących się w tego typu sprawach, wierzymy, że nasze podejście nas wyróżnia. Empatia, uczciwość oraz elastyczność w działaniu to najważniejsze wartości naszej kancelarii zlokalizowanej w dzielnicy Śródmieście. Dokładamy starań, by każdy klient czuł się z nami bezpiecznie. Przedstawiamy realne scenariusze, na bieżąco informujemy Cię o przebiegu postępowania i towarzyszymy Ci na każdym kroku, chcąc być dla Ciebie partnerem, jakiego potrzebujesz. Podobają Ci się takie zasady współpracy? Jeśli tak, skontaktuj się z nami i powiedz, w czym może pomóc Ci nasz adwokat.

ZOBACZ NAJCZĘSTSZE PYTANIA DOTYCZĄCE SPRAW MAJĄTKOWYCH

Czy rozdzielność majątkowa wpływa na dziedziczenie?

Nie. W razie śmierci jednego z małżonków i tak automatycznie ustaje wspólność majątkowa, a dziedziczeniu podlega jedynie udział z tego majątku przypadający zmarłemu (połowa całego majątku wspólnego). Zawarcie intercyzy nie oznacza więc, że mąż czy żona będzie odsunięta od dziedziczenia po zmarłym małżonku.

Kiedy potrzebna jest zgoda sądu na rozporządzanie majątkiem dziecka?

Rodzice mogą swobodnie zarządzać majątkiem dziecka w ramach tzw. zakresu zwykłego zarządu. Wszystkie czynności wychodzące poza ten zakres wymagają już zgody sądu. Za czynności przekraczające zwykły zarząd uważa się np. odrzucenie spadku w imieniu małoletniego, dokonanie działu spadku, zakup nieruchomości za pieniądze, które małoletni otrzymał w darowiźnie czy zawarcie ugody w sprawie o odszkodowanie dla dziecka. Krótko mówiąc – chodzi o wszystkie te sprawy, które mają istotny wpływ na sytuację majątkową dziecka, a co za tym idzie, w których sąd musi skontrolować, czy podjęta decyzja leży w interesie małoletniego.

https://adwokacisikorscy.pl/wp-content/uploads/2024/06/sikorscy-kancelaria-adwokacka-logo-white-e1718957592760.png
Sikorscy Kancelaria Adwokacka Aldona Sikorska Piotr Sikorski s.c.
https://adwokacisikorscy.pl/wp-content/uploads/2022/12/adwokatura.png