SEPARACJA

UREGULUJ SPRAWY Z MAŁŻONKIEM I UNIKNIJ PROBLEMÓW

Wraz z mężem lub żoną przeżywacie poważny kryzys, nie mieszkacie ze sobą, a wasza wspólna przyszłość jest wątpliwa? Mimo wszystko nie chcecie zdecydować się na rozwód?

Z punktu widzenia prawa niczym nie różnicie się od szczęśliwego małżeństwa. Oznacza to, że w przypadku dziedziczenia, zarządzania majątkiem czy choćby opieki nad dziećmi nadal obowiązują dokładnie te same zasady co w dniu waszego ślubu.

Dopiero separacja małżeńska orzeczona przez sąd pozwoli wam uregulować sytuację na gruncie prawnym. Pamiętaj, że nie musi być ona pierwszym krokiem w stronę rozwodu i wcale nie przesądza o końcu waszego małżeństwa. Pozwala Ci jednak zabezpieczyć prawnie sytuację swoją i waszych wspólnych dzieci.

Przepisy są zawiłe, a cała sprawa na pewno wydaje Ci się stresująca, ale we wszystkim może Ci pomóc adwokat od separacji. Jako specjaliści od prawa rodzinnego:

  • analizujemy Twoją sprawę i mówimy Ci, czy w Twoim przypadku separacja jest możliwa;
  • jeśli zastanawiasz się, co wybrać – separację czy rozwód – przedstawiamy Ci wady, zalety i skutki każdego z tych rozwiązań, by ułatwić Ci podjęcie świadomej i najlepszej dla Ciebie decyzji;
  • reprezentujemy Cię w negocjacjach z drugą stroną, w tym podczas prób wypracowania porozumienia w ramach separacji nieprocesowej;
  • przygotowujemy pozew o separację prawną i wspieramy Cię na sali sądowej;
  • jako adwokaci prowadzący sprawy rodzinne dbamy również o uregulowanie wszystkich formalności związanych z separacją, by jak najlepiej zabezpieczyć Twoją przyszłość.

SEPARACJA PROCESOWA I NIEPROCESOWA

Prowadzimy zarówno sprawy przed sądem, pomagając przygotować pozew o separację i reprezentując Cię w toku postępowania, jak i te w trybie nieprocesowym. Jeśli nie macie wspólnych małoletnich dzieci i zgodnie wystąpicie o separację – pomożemy wam uregulować sprawy jeszcze szybciej, przygotowując wspólny wniosek.

ALIMENTY I OPIEKA NAD DZIEĆMI

Pomożemy Ci uregulować wszystkie sprawy związane z przyszłością Twoich dzieci – przede wszystkim kwestie takie jak alimenty oraz ustalenie władzy rodzicielskiej i kontaktów z małoletnimi.

ZNIESIENIE SEPARACJI

Jeśli Ty i Twój małżonek do tej pory pozostawaliście w separacji prawnej, a teraz chcecie odbudować wasze małżeństwo, pomożemy Ci spodządzić wniosek o zniesienie separacji, przygotować się do rozprawy i będziemy Cię reprezentować podczas całego postępowania.

SZUKASZ ADWOKATA W WARSZAWIE?

Województwo mazowieckie, a nawet sama Warszawa, jest pełna adwokatów specjalizujących się w prawie rodzinnym. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że żeby czuć się pewnie podczas całej tej procedury, potrzebujesz kogoś więcej, niż tylko doświadczonego prawnika. Nasza kancelaria zlokalizowana w dzielnicy Śródmieście swoją działalność opiera na takich filarach jak empatia, uczciwość oraz elastyczność w działaniu. Wierzymy, że właściwe doradztwo i opieka prawna mogą znacząco przyczynić się do złagodzenia stresu i emocjonalnego obciążenia związanego z separacją. Podobają Ci się takie zasady współpracy? Jeśli tak, skontaktuj się z nami i powiedz, w czym możemy Ci pomóc.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA W SPRAWACH ROZWODU I UGODY

Czym różni się separacja faktyczna od separacji prawnej?

Separacja faktyczna to nic innego jak stan, w którym Ty i Twój małżonek decydujecie się ograniczyć kontakty, zamieszkać osobno itd. Jest to więc separacja w potocznym rozumieniu, która jednak nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Na gruncie przepisów niczym nie różnicie się od szczęśliwego małżeństwa. Dopiero w momencie separacji prawnej, czyli uregulowania waszych spraw na drodze procesu lub w ramach postępowania nieprocesowego, ten stan rzeczy się zmieni, a wasze prawa będą lepiej zabezpieczone.

Kiedy sąd orzeka separację?

Sąd orzeknie separację, jeśli uzna, że nastąpił między wami zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że muszą ustać między wami więzi gospodarcze, fizyczne i duchowe. Rozkład ten nie musi być jednak trwały. Separacja nie zawsze jest więc pierwszym krokiem w stronę rozwodu. Równie dobrze z czasem możecie wystąpić o zniesienie separacji.

Co daje separacja? Jakie niesie za sobą skutki?

Skutki separacji w dużej mierze są zbliżone do tych mających miejsce w przypadku rozwodu. Oznacza to, że między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa i że nie będą dziedziczyć po sobie na podstawie ustawy. W ramach separacji mogą też uregulować kwestie władzy rodzicielskiej, opieki nad dziećmi czy alimentów. Nadal natomiast pozostają małżeństwem, co oznacza, że nie mają możliwości wstąpienia w nowy związek małżeński.

https://adwokacisikorscy.pl/wp-content/uploads/2022/12/kancelaria-ekspert-logo-wh2.png
Kancelaria Adwokacka EKSPERT
https://adwokacisikorscy.pl/wp-content/uploads/2022/12/adwokatura.png