Chcesz pozbawić drugiego rodzica władzy rodzicielskiej? Druga strona utrudnia Ci kontakty z dzieckiem? A może potrzebujesz pomocy w sprawie ustalenia stałego miejsca pobytu małoletniego?
Co do zasady każde z rodziców ma prawo wykonywać władzę rodzicielską i kontakty z dzieckiem. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Adwokat z naszej kancelarii pomoże Ci uregulować wszystkie kwestie prawne dotyczące relacji z dzieckiem, kierując się przy tym najważniejszą wartością – dobrem małoletniego.
W ramach naszych usług:
Uważasz, że zachowanie drugiego rodzica zagraża dobru dziecka? Możesz wystąpić o ograniczenie władzy rodzicielskiej, a nawet całkowite jej pozbawienie.
A może to Tobie ograniczono władzę rodzicielską, a Ty nie zgadzasz się tą decyzją? Pomożemy Ci przekonać sąd, że Twoje zachowanie nie zagraża dobru małoletniemu, a wręcz przeciwnie – to właśnie umożliwienie Ci wykonywania władzy rodzicielskiej będzie dla niego najlepsze.
Pomożemy Ci uregulować kontakty z dzieckiem zarówno na drodze sądowej, jak i rozmów ugodowych z drugim rodzicem.
Będziemy dążyć do szybkiego uzyskania porozumienia, by całe postępowanie jak najmniej odbiło się na małoletnim, a przede wszystkim – by było zgodne z jego dobrem.
Możesz liczyć na nasze wsparcie w sprawach takich jak:
Jako adwokaci prowadzący sprawy rodzinne będziemy uczestniczyć także w negocjacjach pozasądowych i mediacji. Dołożymy starań, by osiągnąć porozumienie z drugą stroną. Będziemy dbać, by wasze wzajemne kłótnie nie odbiły się na dobru dziecka.
Zapewniamy również pomoc w przygotowaniu planu wychowawczego, który pozwoli wam wypracować wspólne stanowisko i uniknąć sporów w przyszłości.
Więź z dzieckiem, dbanie o jego rozwój i bezpieczeństwo – to kwestie nadrzędne. Dobry adwokat od spraw rodzinnych musi chronić interesy Twoje i Twojego dziecka. W kancelarii zlokalizowanej w dzielnicy Śródmieście, w mieście Warszawa, walczymy o to, co dobre i słuszne, kierując się takimi zasadami jak empatia, uczciwość oraz elastyczność w działaniu. Województwo mazowieckie jest pełne prawników wyspecjalizowanych w prawie rodzinnym. Chcemy jednak być nie tylko kolejnymi adwokatami, ale również osobami, z którymi czujesz się pewnie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wiele stresu i wątpliwości może towarzyszyć sprawom dotyczącym małoletnich. Właśnie dlatego staramy się eliminować niepewność, przedstawiając realne scenariusze, nie pozostawiając pytań bez odpowiedzi i na bieżąco informując Cię o postępach w sprawie. Podobają Ci się takie zasady współpracy? Jeśli tak, skontaktuj się z nami i powiedz, w czym możemy Ci pomóc.
Władza rodzicielska to zarówno prawo i obowiązek rodziców. Dotyczy 3 obszarów, takich jak sprawowanie pieczy nad dzieckiem, zarządzanie jego majątkiem oraz reprezentowanie małoletniego. Co do zasady przysługuje każdemu z rodziców. Jeśli jednak sąd uzna, że takie uregulowanie kwestii władzy rodzicielskiej nie jest zgodne z dobrem dziecka, może ograniczyć ją jednemu lub obojgu rodzicom albo nawet całkowicie ich jej pozbawić. Jeśli więc sąd ograniczy władzę rodzicielską jednego z rodziców np. do zakresu edukacji i leczenia, to taki rodzic nie będzie mieć prawa chociażby do odebrania dziecka ze szkoły bez zgody drugiego rodzica – wychodzi to poza zakres przysługującej mu władzy rodzicielskiej.
Istnieją 3 przypadki, kiedy sąd może ograniczyć władzę rodzicielską. Pierwsza sytuacja dotyczy nadużywania tej władzy – np. agresywnego zachowania wobec małoletniego, demoralizowania go czy znęcania się nad nim. Drugi przypadek wiąże się z rażącym zaniedbywaniem obowiązków rodzicielskich – np. porzuceniem małoletniego czy niepłaceniem alimentów. Władza rodzicielska może również zostać ograniczona z powodu przeszkody w jej wykonywaniu, takiej jak poważna choroba rodzica albo pobyt w więzieniu. Jeśli nie wiesz, czy w danym przypadku ograniczenie władzy rodzicielskiej jest możliwe i jak do tego doprowadzić, najlepiej, gdy pomoże Ci doświadczony adwokat od spraw rodzinnych.
Opieka naprzemienna to rozwiązanie, przy którym rodzice w równym stopniu sprawują opiekę nad dzieckiem. W praktyce zwykle wygląda to w ten sposób, że dziecko mieszka na zmianę u matki i ojca. Opieka naprzemienna umożliwia każdemu z rodziców utrzymanie równej więzi z dzieckiem i z tego powodu często jest postrzegana jako rozwiązanie najbardziej zgodne z jego dobrem. Sąd może jednak odrzucić wniosek rodziców o opiekę naprzemienną m.in. w przypadku, gdy mieszkają w innych miejscowościach albo gdy nie widzi perspektyw, by byli w stanie ze sobą współdziałać.