Sprawy cudzoziemcówJak napisać odwołanie od decyzji administracyjnej w sprawach cudzoziemców?

Sprawy z zakresu prawa imigracyjnego kończą się wydaniem decyzji administracyjnej. Jeśli zostały spełnione wszystkie warunki do pozytywnego rozpatrzenia złożonego wniosku, właściwy organ wydaje decyzję, na mocy której udziela wnioskowanego zezwolenia. W każdej sprawie może się jednak zdarzyć, że nie wszystkie wymagane dokumenty zostały złożone. Tak samo jak możliwe jest, że nastąpiło to za późno lub że cudzoziemiec nie udowodnił okoliczności będących podstawą ubiegania się o konkretne zezwolenie. W takiej sytuacji wnioskodawca otrzymuje decyzję o odmowie udzielenia zezwolenia. Jest to decyzja negatywna, niekorzystna dla cudzoziemca. Jednak decyzja negatywna to nie koniec sprawy – przysługuje Ci od niej odwołanie.

Co to jest odwołanie od decyzji administracyjnej i w czym może pomóc?

Odpowiemy na to pytanie, żebyś wiedział, że jeśli otrzymasz niekorzystną decyzję administracyjną, nie oznacza to, że sprawa jest zamknięta. Masz prawo do odwołania, które może zmienić jej wynik. Warto mieć świadomość, że nawet w takiej sytuacji nie wszystko jest stracone i można dalej walczyć o pozytywne zakończenie swojej sprawy.

Od jakich decyzji w sprawie cudzoziemców można się odwołać?

Nie ma potrzeby, żebyś się zastanawiał, czy możesz odwołać się od decyzji, która jest dla Ciebie negatywna, ponieważ odwołanie od decyzji administracyjnej można wnieść od wszystkich decyzji, w tym od decyzji o odmowie:

  • udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy,
  • udzielenia zezwolenia na pobyt stały,
  • udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
  • wydania zezwolenia na pracę,
  • uznania za obywatela polskiego,
  • potwierdzenia posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego,
  • zezwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca,
  • udzielenia zgody na pobyt w Polsce ze względów humanitarnych,
  • udzielenia zgody na pobyt tolerowany,
  • uznania za obywatela polskiego.

Trzeba mieć też na uwadze, że cudzoziemcowi przysługuje również odwołanie od decyzji   o zobowiązaniu do powrotu i zakazie wjazdu.

Natomiast na postanowienie w przedmiocie zatrzymania cudzoziemca lub umieszczenia go w strzeżonym ośrodku lub areszcie dla cudzoziemców służy  zażalenie do właściwego sądu.

Jakie wymogi formalne musi spełniać pismo, by napisać skuteczne odwołanie od decyzji?

W piśmie odwoławczym musisz dokładnie opisać, dlaczego nie zgadzasz się z niekorzystną dla Ciebie decyzją. Nie jest to sprawa prosta, bo odwołanie musi spełniać warunki pisma procesowego opisane w Kodeksie postępowania administracyjnego (KPA). Tylko wtedy masz szansę na to, że organ odwoławczy zmieni negatywną decyzję i sprawa zakończy się dla Ciebie pozytywnie.

W odwołaniu powinny znaleźć się informacje o tym, który organ wydał decyzję, kiedy została wydana i jaki ma numer. Warto wymienić konkretne przepisy prawne, które Twoim zdaniem organ administracyjny zastosował źle, oraz wyjaśnić, na czym ten błąd polega. W dalszej kolejności musisz sformułować swoje wnioski. K

Jakie są możliwe rozstrzygnięcia, które może wydać organ odwoławczy?

Kodeks stanowi, iż postępowanie w II instancji kończy się wydaniem decyzji przez organ odwoławczy. Co istotne, organ II instancji po rozpatrzeniu środka odwoławczego może podjąć jedno z kilku rodzajów rozstrzygnięć.

Twoja sprawa może więc zakończyć się na trzy sposoby:

  • zmianą decyzji na korzystną dla Ciebie,
  • podtrzymaniem decyzji negatywnej,
  •   organ może też uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania.

O co mam wnioskować w toku postępowania odwoławczego?

Warto zwrócić uwagę na to, że nie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o zmianę decyzji. Czasem większą korzyść może przynieść uchylenie decyzji przez organ drugiej instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

Właściwe sformułowanie żądania wymaga zapoznania się ze stanem faktycznym sprawy i dokładną analizą prawna. Dopiero wtedy można obrać właściwą strategię na postępowanie odwoławcze i przeprowadzić je tak, by strona była zadowolona z wydanej decyzji organu drugiej instancji.

Co napisać w odwołaniu od decyzji w sprawie cudzoziemca? Kluczowe elementy.

Do szczegółowego uzasadnienia należą argumenty przemawiające za zmianą decyzji oraz ewentualne dowody potwierdzające Twoje stanowisko. Twoim najważniejszym zadaniem jest wyjaśnienie, na czym według Ciebie polega błąd w decyzji wydanej w pierwszej instancji. W zależności od tego, co jest przyczyną wydania niekorzystnej decyzji, trzeba dołączyć do odwołania dodatkowe dokumenty lub np. zawnioskować o to, by organ administracyjny sam powziął odpowiednie działania w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy.

Równie ważne jak odpowiednie sporządzenie pisma, jest ustalenie, ile mamy czasu na jego opracowanie oraz który organ administracji publicznej jest właściwy do rozpatrzenia go.

Jak złożyć odwołanie? Jakie obowiązują terminy i procedura?

Polskie przepisy wymagają, by w każdej decyzji znalazło się tzw. „pouczenie”, czyli informacja dla wnioskodawcy o tym, że ma prawo odwołać się od decyzji, ile ma czasu na wniesienie odwołania oraz do jakiego urzędu się je składa. Pouczenie umieszczone jest na końcu decyzji, pod uzasadnieniem.

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Pismo może oczywiście zostać wniesione przed upływem terminu do wniesienia odwołania. Nie trzeba czekać do ostatniego dnia. Ważne jest natomiast złożenie odwołania w terminie, bo tylko wtedy sprawa będzie mogła być rozpatrzona.

W jaki sposób dostanę informację o zakończeniu postępowania w pierwszej instancji?

Decyzja może zostać odebrana osobiście w urzędzie albo doręczona pocztą przez listonosza. Pamiętaj, że osobiście decyzję może odebrać wnioskodawca, a jeśli ustanowił on pełnomocnika, to tylko ten pełnomocnik. Z kolei listonosz może przekazać list każdej osobie, którą zastanie w Twoim domu lub mieszkaniu. Jeśli z kolei nikogo nie zastanie, to wówczas ma obowiązek pozostawić w skrzynce pocztowej tzw. awizo.

Data odbioru listu ma kluczowe znaczenie dla obliczenia ostatniego dnia, do wszczęcia postępowania w II instancji. Odwołanie od decyzji administracyjnej złożone nawet jeden dzień za późno spowoduje, że urząd je oddali, czyli w ogóle nie będzie go rozpatrywał. W takiej sytuacji będziesz mieć zamkniętą drogę do zmiany niekorzystnej dla siebie decyzji.

Wyjątkowo zdarzają się przypadki, gdy można jeszcze podjąć działania prawne, by odwrócić taki stan rzeczy. Na przykład, gdy można wnioskować o stwierdzenie nieważności decyzji lub gdy decyzja została wydana z naruszeniem przepisów o właściwości, albo zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo.

Jednakże skuteczne prowadzenie postępowania w trybach nadzwyczajnych i przedstawienie skutecznej argumentacji jest w zasadzie nieosiągalne dla osoby, która nie jest profesjonalnym prawnikiem.

Do kogo wnieść odwołanie: Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców, Ministra ds. WiA czy Ministra ds. Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej?

Za rozpatrywanie odwołań odpowiedzialne są różne organy. W sprawach cudzoziemców, czyli sprawach z zakresu prawa imigracyjnego, w zależności od rodzaju sprawy, środki zaskarżenia rozpatrują m.in. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Główny Straży Granicznej, Minister do Spraw Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Istotny jest przy tym fakt, że wniesienia odwołania nie dokonuje się bezpośrednio do organu odwoławczego. Należy je wysłać lub złożyć do organu, który wydał decyzję negatywną.

Np. w sprawach o zezwolenie na pobyt czasowy, stały czy rezydenta długoterminowego UE wniosek w pierwszej instancji rozpatruje wojewoda właściwy ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca. Postępowanie odwoławcze prowadzi natomiast Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców jako organ wyższego stopnia. Jednak aby wnieść odwołanie od decyzji wojewody, pismo trzeba złożyć w urzędzie wojewódzkim, a nie w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Wynika to z faktu, że wojewoda, który wydał orzeczenie i do którego wpłynęło odwołanie od decyzji, ma obowiązek zapoznać się z nim. Jeśli ustali, że popełnił błąd, to może jeszcze swoje rozstrzygnięcie zmienić na pozytywne dla strony w trybie tzw. autokontroli.

Z naszego doświadczenia zawodowego wynika, że są to sytuacje naprawdę wyjątkowe i w praktyce musisz liczyć się z tym, że wojewoda nie uwzględni odwołania. W takiej sytuacji wojewoda wysyła akta, czyli wszystkie dokumenty zgromadzone w Twojej sprawie, do organu właściwego za rozpoznawanie spraw w II instancji, czyli np. do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Ile trwa postępowanie odwoławcze przed organem administracyjnym prowadzącym sprawy cudzoziemców?

Każdy cudzoziemiec jest zainteresowany tym, kiedy jego sprawa odwoławcza się zakończy i kiedy może spodziewać się nowej decyzji. Od wyniku tego postępowania zależeć będzie prawo wnioskodawcy do legalnego pobytu, wykonywania pracy, nabycia polskiego obywatelstwa czy nieruchomości położonej w Polsce. Termin, w jakim postępowanie odwoławcze powinno się zakończyć, wynika z przepisów prawnych i jest uzależnione od rodzaju sprawy.

Warto jednak wiedzieć, że w każdej sprawie organ odwoławczy może cię poinformować, że czas rozpatrywania Twojej sprawy odwoławczej przedłuży się. Może to być uzasadnione koniecznością przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego, oczekiwaniem na zajęcie stanowiska przez inny organ lub wyznaczeniem odwołującemu się czasu na zgromadzenie odpowiednich dokumentów.

Niejednokrotnie opóźnienia w rozpatrywaniu postępowań odwoławczych wynikają z organizacji funkcjonowania urzędów spowodowanej bardzo dużym napływem spraw. Jest to fakt powszechnie znany zarówno z publikacji medialnych, jak i orzeczeń sądów administracyjnych, które rozpoznają skargi na przewlekłe prowadzenie postępowań.

Zwykle termin wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Nie warto jednak martwić się tym, że sprawa odwoławcza trwa długo. Zamiast zniechęcać się do wniesienia odwołania, skoncentruj się na jak najlepszym przygotowaniu do tego postępowania. Dzięki temu jest duża szansa, że cała sprawa zakończy się dla ciebie pozytywnie i finalnie uzyskasz zezwolenie, na którym ci zależy.

Czy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty przy sporządzaniu odwołania od decyzji administracyjnej

Jak widzisz, sporządzenie odwołania i przeprowadzenie całego postępowania jest skomplikowane. Do sprawnego działania w takim postępowaniu konieczna jest doskonała znajomość regulacji prawnych oraz posiadanie doświadczenia zawodowego.

Z pewnością zwrócenie się o pomoc prawną do profesjonalnego prawnika będzie dla Ciebie korzystne. Zwróć uwagę na to, że odwołanie to Twoja jedyna szansa, by w postępowaniu administracyjnym zmienić niekorzystną dla siebie decyzję. Skoro nie poradziłeś sobie w postępowaniu przed organem pierwszej instancji, to tym bardziej bardzo trudno będzie ci samemu naprawić popełnione błędy, napisać skuteczne odwołanie oraz przeprowadzić postępowanie odwoławcze. Wsparcie adwokata może być potrzebne również, gdy wyczerpiesz drogę administracyjną. Na tym bowiem Twoje możliwości wciąż jeszcze się nie kończą – masz prawo wnieść skargę do WSA i NSA.

Kto jest profesjonalnym prawnikiem?

Zwracając się o pomoc prawną, pamiętaj, że w Polsce profesjonalnym prawnikiem jest tylko adwokat i radca prawny. Inne osoby, które oferują swoją pomoc, nie dają żadnej gwarancji znajomości przepisów prawnych, posiadania doświadczenia w świadczeniu pomocy prawnej i działania w sposób etyczny. Dlatego też przed skorzystaniem z pomocy prawnej sprawdź, czy na pewno kontaktujesz się z adwokatem od spraw cudzoziemców. Tylko zatrudnienie profesjonalnego prawnika realnie zwiększy szanse na pozytywne rozstrzygnięcie.

Jak poprzez formularz wyszukiwania możesz sprawdzić, czy korzystasz z pomocy profesjonalnego prawnika?

Możesz upewnić się, czy osoba, którą poprosisz o pomoc, jest adwokatem. Sprawdź dane w rejestrze, korzystając z formularza wyszukiwania: https://rejestradwokatow.pl/adwokat. Dla własnego dobra, ważną dla siebie sprawę powierz prawnikowi, który jest uprawniony do świadczenia profesjonalnej pomocy prawnej.