Sprawy karneJazda pod wpływem alkoholu i 2 promile we krwi – jaka kara grozi za to w 2025 r.?

W 2024 roku policja w Polsce zatrzymała 92 324 kierowców, którzy prowadzili po alkoholu. To średnio 252 osoby dziennie. W porównaniu do 2023 roku, kiedy zatrzymano 95 639 nietrzeźwych kierujących, liczba ta spadła o 3,5%. Mimo tego skala problemu wciąż jest duża. Tym bardziej, że wiele osób decyduje się na prowadzenie auta, gdy stężenie alkoholu we krwi jest naprawdę wysokie. Jazda po alkoholu i 2 promile we krwi to wcale nie rzadki scenariusz. Jaka kara za to grozi? I czy poziom alkoholu we krwi ma duży wpływ na wymiar kary?
Jazda w stanie nietrzeźwości – jaka kara za to grozi?
Osoba mająca 2 promile alkoholu we krwi znajduje się już nie w „stanie po spożyciu alkoholu”, a w „stanie nietrzeźwości”. Stan nietrzeźwości dotyczy bowiem tych kierowców, u których poziom alkoholu we krwi przekracza 0,5‰ lub ilość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi więcej niż 0,25 mg/l.
Jazda w takim stanie kwalifikowana jest jako przestępstwo – w przeciwieństwie do prowadzenia pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu, które jest „tylko” wykroczeniem. A to oznacza, że popełniając przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu, musisz liczyć się z potencjalną wysoką odpowiedzialnością karną.
Jaka kara grozi za jazdę po alkoholu kwalifikującą się jako przestępstwo?
Już samo prowadzenie pojazdu przez osobę mającą 2 promile alkoholu w organizmie jest przestępstwem. Nie musisz wcale spowodować wypadku, żeby ponieść konsekwencje swojego postępowania. A dodajmy, że kary za jazdę pod wpływem alkoholu w 2025 są bardziej surowe niż jeszcze kilka lat temu.
Gdy zawartość alkoholu w organizmie jest na tyle wysoka, że Twój stan kwalifikuje się jako stan nietrzeźwości, za prowadzenie pojazdu grozi Ci kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Surowszą karę – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia – mogą otrzymać osoby, które były już wcześniej skazane za jazdę po alkoholu lub złamały sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Przepis ten dotyczy również osób, które popełniły inne przestępstwa (np. spowodowanie wypadku) będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
To jednak nie wszystko. Sąd może orzec także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. 2 promile we krwi oznaczają także przepadek pojazdu. Zgodnie ze wspomnianym przepisem sąd stosuje taką karę, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosiło co najmniej 1,5 promila lub 0,75 mg alkoholu na 1 dm3 w wydychanym powietrzu albo prowadziło do takiego stężenia. Przepis ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i odstraszanie potencjalnych sprawców.
Dwa promile alkoholu we krwi a wymiar kary: kara pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy i samochodu oraz obowiązek zapłaty na rzecz funduszu pomocy pokrzywdzonym
Kodeks karny nie wprowadza rozróżnienia wymiaru grożącej kary w zależności od stężenia alkoholu we krwi. W tym kontekście znaczenie ma jedynie to, czy we krwi masz więcej niż 0,5 promila alkoholu. Nie ma natomiast znaczenia, czy będzie to 0,6 promila, czy 2 promile – maksymalna grożąca Ci kara teoretycznie pozostaje taka sama.
„Teoretycznie”, bo na pewno liczba promili nie pozostanie bez wpływu na wyrok sądu. Dwa promile we krwi będą mieć znaczenie także w kontekście przepadku pojazdu, na który – jak wiesz już z poprzedniego akapitu – narażeni są tylko kierowcy prowadzący pojazd z co najmniej 1,5 promila we krwi.
Pamiętaj, że alkohol powoduje zaburzenia koordynacji ruchowej, przez co kierowca ma trudności z precyzyjnym prowadzeniem pojazdu, utrzymaniem właściwego toru jazdy oraz odpowiednim hamowaniem i przyspieszaniem. Wydłuża się też czas reakcji, co oznacza, że prowadzący auto wolniej reaguje na zmieniające się warunki na drodze, co zwiększa ryzyko kolizji lub wypadku.
Dodatkowo ograniczona jest percepcja wzrokowa i słuchowa, przez co trudniej jest ocenić odległość i prędkość innych pojazdów oraz dostrzec znaki i sygnały drogowe. Alkohol zaburza także koncentrację i uwagę, powodując rozproszenie i podejmowanie niebezpiecznych decyzji podczas jazdy.
Im większe jest jego stężenie we krwi, tym bardziej odczuwalne są wspomniane wyżej skutki i tym większe niebezpieczeństwo taki kierowca będzie stwarzać na drodze. W efekcie bardzo często kierowca z 2 promilami alkoholu we krwi spowoduje wypadek po pianemu – a wtedy kara jest znacznie surowsza. Nie wspominając już o wypadkach ze skutkiem śmiertelnym. Więcej o tym przeczytasz w osobnych artykułach na blogu. W tym miejscu warto jednak chociaż wspomnieć, że w najgorszym scenariuszu narażasz się nawet na 16 lat pozbawienia wolności. Grozi Ci także zakaz prowadzenia pojazdów i obowiązek wpłaty pieniędzy na specjalny fundusz wspierający ofiary przestępstw.
Podejrzewasz, że kierowca pojazdu może być pod wpływem alkoholu? Nie wsiadaj!
Może Ci się wydawać, że jedynie kierowca w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości jest odpowiedzialny za swoje czyny. To jednak jest nieprawda, co udowadnia wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 1 grudnia 2020 r. (V ACa 200/18). Skąd wskazał w nim na przyczynienie się poszkodowanych do zdarzenia w kwestii jazdy z nietrzeźwym kierowcą oraz brak zapięcia pasów bezpieczeństwa.
Jeśli pasażer wie, że kierowca jest pijany, to ryzykuje, że dojdzie do wypadku lub szkody. Może tego uniknąć, na przykład nie wsiadając do takiego samochodu. Dlatego można powiedzieć, że pasażer w takim przypadku odpowiada za połowę szkody.
Jeśli pasażer nie zapnie pasów bezpieczeństwa, mimo że musi to zrobić zgodnie z prawem, także przyczynia się do skutków wypadku. W skali procentowej, zgodnie z wyżej wymienionym orzeczeniem może być to nawet 50%! Dlatego lepiej nie ryzykować zdrowia i życia swojego, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
Jazda pod wpływem alkoholu – o tym musisz pamiętać!
O tym, jak wysoką karę rzeczywiście otrzymasz za jazdę z 2 promilami alkoholu we krwi, zadecyduje kilka czynników. Bo choć jazda z 2 promilami zawsze jest przestępstwem, sądy biorą pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy przy wymierzaniu kary.
Po pierwsze znaczenie będą mieć okoliczności związane bezpośrednio z Twoją sprawą – to, czy jesteś osobą wcześniej karaną, jaka była Twoja postawa wobec wymiaru sprawiedliwości i czy doszło do jakichkolwiek szkód na drodze.
Istotne są również czynniki niezależne od Ciebie – na przykład warunki drogowe, pora dnia, natężenie ruchu .
Warto też wiedzieć, że w pewnych szczególnych okolicznościach – na przykład gdy samochód stanowi Twoje jedyne źródło utrzymania lub gdy jego utrata spowodowałaby skrajne trudności życiowe dla Twojej rodziny – sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku. Jednak wymaga to przedstawienia przekonujących argumentów i odpowiedniej dokumentacji.
Prokuratorzy w sprawach związanych z jazdą pod wpływem alkoholu zwykle domagają się surowych kar, traktując takie zachowanie jako skrajnie nieodpowiedzialne i stwarzające poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.
W takiej sytuacji najlepiej więc jak najszybciej zgłosić się do adwokata specjalizującego się w sprawach karnych, który pomoże Ci przygotować się do postępowania, zebrać odpowiednie dowody, a następnie będzie reprezentował Cię w sądzie. Doświadczony prawnik może również skutecznie argumentować przeciwko przepadkowi pojazdu, jeśli zaistnieją ku temu podstawy prawne. Jeśli równolegle toczy się sprawa związana z naprawieniem szkód (np. uszkodzenie mienia podczas jazdy), warto skorzystać z pomocy kancelarii, która ma doświadczenie również w prowadzeniu spraw cywilnych i może kompleksowo zadbać o Twoje interesy na wszystkich frontach prawnych.