Sprawy cudzoziemcówCzym jest zezwolenie na pobyt czasowy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (blue card) i jak je uzyskać?

Blue Card to zezwolenie na pobyt czasowy, które umożliwia cudzoziemcom pobyt i legalną pracę w Polsce w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji. To rozwiązanie prawne skierowane jest do wysoko wyspecjalizowanych pracowników pracujących jako kadra zarządcza spółek, specjaliści IT, inżynierowie, naukowcy, czy eksperci finansowi. W tym artykule przedstawimy praktyczne informacje, które pomogą pracodawcom w legalnym zatrudnieniu cudzoziemców posiadających wyższe kwalifikacje zawodowe, a także pracownikom chcącym wykonywać pracę wymagającą specjalistycznych umiejętności.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest Blue Card i kto może ubiegać się o to zezwolenie?
- Jakie kwalifikacje są wymagane do uzyskania Blue Card?
- Jakie przepisy stosuje się w procedurze uzyskania Blue Card?
- Z jakich etapów składa się postępowanie o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji?
- Jakie dokumenty złożyć w sprawie o wydanie Blue Card?
- Jakie warunki zatrudnienia muszą być spełnione, aby wnioskować o zezwolenie na pobyt w zawodzie wymagających wysokich kwalifikacji??
- Na jaki okres wydawane jest zezwolenie na pobyt czasowy i czy w tym czasie cudzoziemiec może zmieniać pracę?
- Jakie uprawnienia przysługują rodzinie posiadacza Blue Card?
- W jaki sposób najskuteczniej przeprowadzić postępowanie o wydanie Blue Card i zezwolenie na pobyt dla członków rodziny?
Co to jest Blue Card i kto może ubiegać się o to zezwolenie na pobyt i pracę wymagającą wysokich kwalifikacji?
Blue Card to zezwolenie na pobyt czasowy, które daje cudzoziemcom możliwość podjęcia pracy w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.
Ten instrument prawny został stworzony przez Unię Europejską i ma na celu przyciąganie wysoko wykwalifikowanych pracowników z krajów spoza UE. Dzięki temu możliwe jest uzupełnienie luki na rynku pracy i przyciągnięcie specjalistów, których brakuje w kraju.
Jakie kwalifikacje są wymagane do uzyskania Blue Card?
Osoby chcące wykonywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pracę wymagającą wysokich kwalifikacji muszą posiadać przynajmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe w wysoce specjalistycznym zawodzie albo mieć ukończone studia wyższe.
Istotne jest, aby cudzoziemiec posiadał kwalifikacje, które są na poziomie porównywalnym z poziomem kwalifikacji uzyskanych w wyniku ukończenia studiów wyższych w Polsce.
W przypadku zamiaru wykonywania pracy w zawodzie regulowanym, to aby uzyskać zezwolenie na pracę w takim zawodzie, musi spełnić dodatkowe warunki wynikające z przepisów regulujących zasady dostępu do takiego zawodu w RP. Może to być np. zdanie odpowiednich egzaminów, nostryfikacja lub uznanie dyplomu ukończenia studiów za równoważny z polskim, wpisanie na listę członków w organizacjach samorządu zawodowego.
Z jakich etapów składa się postępowanie o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji?
1. Opracowanie i złożenie wniosku przez cudzoziemca w odpowiednim urzędzie wojewódzkim
Organem, który zajmuje się rozpatrywaniem wniosków o zezwolenie na pracę w zawodzie wymagającym wyższych kwalifikacji jest wojewoda odpowiedni terytorialnie. Oznacza, to że nie można dowolnie wybrać urzędu. Tym samym cudzoziemiec mieszkający np. w Gdyni może złożyć wniosek o otrzymanie karty pobytu wyłącznie do Wojewody Pomorskiego.
Trzeba też pamiętać, że oprócz złożenia wniosku, do skutecznego wszczęcia postępowania w sprawie, konieczna jest osobista wizyta cudzoziemca w urzędzie i pobranie odcisków palców, okazanie oryginału paszportu, dołączenie zdjęć oraz uiszczenie stosownej opłaty. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione i cudzoziemiec nie pojawi się osobiście w urzędzie, to sprawa będzie pozostawiona bez rozpatrzenia i nie będzie możliwe uzyskanie zezwolenia. Dlatego też bardzo istotne jest obieranie wszelkiej korespondencji urzędowej, po to by nie przeoczyć wezwania do wizyty w urzędzie w wyznaczonym czasie.
Pamiętaj !!! Nieodebranie korespondencji nie usprawiedliwi Twojego niestawiennictwa i będzie skutkować nierozpoznawaniem sprawy.
2. Zgromadzenie i przedłożenie dokumentów wymaganych w konkretnej sprawie
Obowiązkiem każdego wnioskodawcy jest dostarczenie do urzędu dowodów na potwierdzenie faktów, które podał we wniosku.
Co do zasady wnioskodawca powinien otrzymać z urzędu listę wymaganych dokumentów w jego indywidualnej sprawie. W praktyce jednak ze względu na dużą ilość postępowań toczących się w sprawach cudzoziemców, każdy otrzymuje taki sam spis, mimo, że każda sprawa jest inna.
W efekcie zdarza się, że sprawa kończy się wydaniem odmownej decyzji, mimo że cudzoziemiec jest przekonany, że dostarczył potrzebne dokumenty do właściwego urzędu.
Aby uniknąć takiej sytuacji warto jest powierzyć prowadzenie sprawy profesjonalnemu prawnikowi, czyli adwokatowi lub radcy prawnemu. Adwokat specjalizujący się w sprawach cudzoziemców będzie w stanie ocenić, czy otrzymany spis rzeczywiście zawiera wszystkie potrzebne dokumenty i dowody, które trzeba złożyć, czy może dodatkowo należy dołączyć do niego jeszcze inne dokumenty.
3. Analiza złożonego wniosku, dokumentów oraz informacji zgromadzonych przez urząd
Na podstawie wniosku, całości dokumentacji dostarczonej przez wnioskodawcę oraz ustaleń własnych urzędu oraz innych organów, odpowiedzialni pracownicy urzędów wojewódzkich oceniają konkretną sprawę i wydają jedno z dwóch rozstrzygnięć – pozytywną lub negatywną decyzję w sprawie wydania zezwolenia na pracę w zawodzie wymagającym posiadania wyższych kwalifikacji.
4. Wydanie decyzji pozytywnej lub negatywnej
Jeśli organ administracyjny prowadzący sprawę uzna, że cudzoziemiec właściwie udokumentował okoliczności związane z pobytem w Polsce i spełnianiem warunków do uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, wojewoda wyda decyzję pozytywną.
W przeciwnym razie zapadnie decyzja odmowna. Nie oznacza to jednak, że sprawa musi zakończyć się na tym etapie, a cudzoziemiec nie będzie miał możliwości legalnej pracy i pobytu na terytorium RP na podstawie Blue Card. Istnieje jeszcze możliwość odwołania od negatywnej decyzji administracyjnej, co szerzej omawiamy w osobnym artykule.
5. Wydanie i odbiór karty pobytu
Pozytywne rozpatrzenie wniosku pobytowego nie kończy jeszcze postępowania. Wydana decyzja nie jest jeszcze ważnym dokumentem podróży uprawniającym np. do przekroczenia granicy Polski czy podróży po krajach Unii Europejskiej. Dlatego też oprócz decyzji każdy cudzoziemiec otrzymuje kartę pobytu, czyli dokument ze zdjęciem, który potwierdza prawo pobytu w Polsce.
Jakie dokumenty cudzoziemiec musi złożyć w sprawie o wydanie karty pobytu Blue Card?
Tak, jak wyżej wspomnieliśmy, każdą sprawę urząd musi rozpatrywać indywidualnie. Dlatego też w naszym artykule nie możemy wymienić wszystkich dokumentów, które wnioskodawca będzie musiał złożyć w urzędzie. Chcemy jednak podkreślić, że pierwszoplanowe znaczenie mają dokumenty dotyczące zatrudnienia.
Należą do nich m.in.:
- Umowa o pracę, umowa o pracę nakładczą lub umowa cywilnoprawna, na podstawie, której praca jest lub będzie wykonywana
- Dokumenty potwierdzające posiadanie wyższych kwalifikacji zawodowych
- Dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnień do wykonywania zawodu regulowanego, o ile taki zawód cudzoziemiec będzie wykonywał
- Dokument, z którego wynika, że firma nie ma możliwości zaspokojenia braków kadrowych na lokalnym rynku pracy, chyba że pracodawca jest zwolniony z tego obowiązku
- Załącznik nr 1 i załącznik nr 2 wypełniony przez cudzoziemca, które zawierają szczegóły dotyczące planowanego pobytu i zatrudnienia w Polsce
Warto pamiętać, że wszystkie dokumenty zagraniczne muszą zostać przedłożone wraz z ich tłumaczeniem przysięgłym na język polski.
Jakie warunki zatrudnienia trzeba spełnić, by otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji?
Przepisy uzależniają udzielenie zezwolenia od dochodu jaki cudzoziemiec będzie uzyskiwał z tytułu wykonywania w Polsce pracy.
W przypadku Blue Card ustawa o cudzoziemcach ustanawia wymóg, by roczne wynagrodzenie brutto cudzoziemca, wskazane w umowie nie było niższe niż równowartość 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
Kwota wynagrodzenia jest ogłaszana co roku, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i można ją sprawdzić na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Warto pamiętać, że wynagrodzenie oferowane pracownikowi – cudzoziemcowi nie może być niższe, od tego jakie wynagrodzenia osiągają pracownicy na polskim rynku pracy i musi odpowiadać stawkom dla podobnych stanowisk.
Na jaki okres wydawane jest zezwolenie na pobyt czasowy i czy w tym czasie cudzoziemiec może zmieniać pracę?
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji jest wydawane na okres wykonywania pracy w Polsce, przy czym maksymalnie na czas do 3 lat.
W trakcie pobytu w Polsce pracownik musi informować wojewodę, który wydał Blue Card, o zmianach w warunkach swojego zatrudnienia. W niektórych wypadkach – takich jak zmiana pracodawcy lub obniżenie wynagrodzenia przed upływem pierwszych 2 lat pobytu na podstawie zezwolenia – cudzoziemiec jest zobowiązany do wnioskowania o zmianę uzyskanego zezwolenia na pobyt.
Jakie uprawnienia przysługują rodzinie posiadacza Blue Card?
Do cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, może dołączyć jego rodzina w celu pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zezwolenie udzielane jest współmałżonkowie oraz dzieciom do 18 r.ż. na podstawie złożonego wniosku oraz przedłożonych dokumentów, zgodnie z wymaganiami urzędu. Termin ważności zezwolenia dla członków rodziny będzie pokrywał się z zezwoleniem, które posiada cudzoziemiec, który legitymuje się Blue Card, albowiem to jego pobyt jest podstawą do pobytu rodziny.
Warto przy tym podkreślić, że współmałżonek, który uzyskał zezwolenie na pobyt czasowy ma dostęp do rynku pracy w Polsce bez zezwolenia na pracę. Może też prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy.
W jaki sposób najskuteczniej przeprowadzić postępowanie o wydanie Blue Card i zezwolenie na pobyt dla członków rodziny?
Sprawy o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, zarówno dla cudzoziemca wykonującego pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, jak i dla jego rodziny są skomplikowane. Wymagają zgromadzenia odpowiednich dokumentów, zarówno ze strony pracodawcy i pracownika. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie swojej sprawy profesjonalnemu prawnikowi, czyli adwokatowi. Cudzoziemiec udziela pełnomocnictwa i wówczas to pełnomocnik doradza i rekomenduje jaka działania należy podejmować w sprawie, tak aby została wydana decyzja pozytywna, a cudzoziemiec zyskał dostęp do polskiego rynku pracy.
Zwracamy uwagę, żeby swoją sprawę powierzyć specjaliście, czyli polskiemu prawnikowi – adwokatowi. Profesjonalny pełnomocnik zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy, eliminuje ryzyko błędów i dba o wszystkie formalności, co jest kluczowe w skomplikowanych postępowaniach imigracyjnych.
Odradzamy zwracanie się o pomoc do przypadkowych osób nie znających polskiego prawa i nie mających doświadczenia w prowadzeniu postępowań administracyjnych. Wiemy z doświadczenia, że wybór nieodpowiedniej osoby skutkuje często bardzo negatywnymi konsekwencjami. Dlatego też zapraszamy do współpracy, ponieważ gwarantujemy najwyższe standardy działania, a jako adwokatów obowiązuje nas tajemnica zawodowa oraz działanie zgodne z przepisami regulującymi wykonywanie zawodu adwokata.
Podsumowanie – Kluczowe punkty do zapamiętania:
- Blue Card to specjalne zezwolenie na pobyt czasowy. Zezwolenie to udzielane jest wysoko wykwalifikowanym pracownikom z krajów spoza UE. Na jego podstawie możliwe jest legalne powierzenie pracy w Polsce.
- Wykonywanie pracy i pobyt na terytorium Polski na podstawie Blue Card wymaga posiadania wysokich kwalifikacji zawodowych, takich jak ukończenie studiów wyższych lub przynajmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe w wysoce specjalistycznych dziedzinach.
- Przepisy wprowadzają konkretne zobowiązania wynikające z powierzenia pracy cudzoziemcowi wykonującemu zawód wymagający posiadania wysokich kwalifikacji. Pracodawca musi zapewnić takiej osobie odpowiednią umowę o pracę i wynagrodzenie zgodne z przepisami, co najmniej na poziomie przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.
- Cudzoziemcy posiadający Blue Card mogą ubiegać się o połączenie rodzinne, sprowadzając małżonka i dzieci.
- Po 5 latach pobytu można ubiegać się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, co otwiera dodatkowe możliwości w krajach UE.