CYBERPRZESTĘPSTWA

POTRZEBUJESZ POMOCY W SPRAWIE DOTYCZĄCEJ CYBERPRZESTĘPSTWA?

Ktoś wyłudził Twoje dane, ukradł pieniądze albo włamał się na Twój komputer? A może to Ty jesteś osobą oskarżoną o popełnienie cyberprzestępstwa?

Problem cyberprzestępstw dotyczy zarówno firm, jak i osób prywatnych. Ze względu na szybki rozwój technologii, a przede wszystkim z uwagi na fakt, że cyberprzestępstwa są stosunkowo młodym zagadnieniem, na rynku działa jednak niewiele kancelarii specjalizujących się w tego rodzaju sprawach karnych.

Jako eksperci w tej dziedzinie nie tylko znamy przepisy, ale również specyfikę cyberprzestępczości i zagadnienia z branży IT.  W ramach naszych działań:

  • ustalimy, czy daną sytuację można uznać za cyberprzestępstwo;
  • zadbamy o zgromadzenie dowodów i opracowanie odpowiedniej strategii procesowej;
  • przygotujemy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i inne niezbędne pisma;
  • jeśli jesteś osobą podejrzaną lub oskarżoną o popełnienie cyberprzestępstwa –  przygotujemy Cię do składnia zeznań, zgromadzimy dowody na Twoją korzyść, a przede wszystkim opracujemy strategię, która pozwoli uzyskać możliwie najkorzystniejsze dla Ciebie rozstrzygnięcie;
  • będziemy Cię reprezentować na etapie postępowania przygotowawczego i na drodze sądowej.

Im szybciej sięgniesz po profesjonalne wsparcie, tym większe prawdopodobieństwo, że sprawa zakończy się po Twojej myśli.

PROWADZIMY SPRAWY DOTYCZĄCE WSZYSTKICH RODZAJACH CYBERPRZESTĘPSTW

Prowadzimy sprawy dotyczące m.in. takich przestępstw jak:

  • phishing – podszywanie się pod znaną instytucję;
  • naruszenie integralności danych poprzez wirusy, robaki, trojany, malvare;
  • sniffing – naruszenia tajemnicy komunikacji;
  • hacking – uzyskania nielegalnego dostępu do systemu;
  • inne oszustwa popełnione za pośrednictwem internetu;
  • przechwycenie danych karty bankomatowej;
  • przesyłanie fałszywych faktur.

JAKO OSOBA POKRZYWDZONA, MOŻESZ LICZYĆ NA NASZE WSPARCIE

Zapoznamy się z Twoją sprawą, powiemy Ci, jakie masz uprawnienia i jakie działania najlepiej podjąć.

Zadbamy o zgromadzenie odpowiednich dowodów, opracowanie strategii procesowej i ustalenie sprawcy.

Przygotujemy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i będziemy dążyć do uzyskania sprawiedliwego rozstrzygnięcia.

POMAGAMY OSKARŻONYM O POPEŁNIENIE CYBERPRZESTĘPSTWA

W przypadku oskarżenia lub podejrzenia o popełnienie cyberprzestępstwa udzielimy Ci pomocy prawnej już na etapie ewentualnego zatrzymania lub tymczasowego aresztowania.

Przygotujemy Cię do przesłuchania, opracujemy strategię procesową i będziemy dążyć do uzyskania jak najłagodniejszej kary, umorzenia postępowania lub do uniewinnienia.

SZUKASZ ADWOKATA W WARSZAWIE?

Warszawa, a tym bardziej całe województwo mazowieckie, pełne jest adwokatów specjalizujących się w prawie karnym. Niewielu z nich podejmuje się jednak spraw z zakresu cyberprzestępstw. Nasza kancelaria zlokalizowana w dzielnicy Śródmieście może Ci jednak pomóc. Wykorzystujemy doświadczenie procesowe, a także wiedzę z zakresu prawa karnego, przestępstw gospodarczych i technologii, by skutecznie pomagać naszym klientom. W swojej pracy staramy się być takimi prawnikami, z których usług sami chcielibyśmy korzystać. Skupiamy się na przekształcaniu zawiłych przepisów w praktyczne strategie, kierując się przy tym 3 podstawowymi wartościami, takimi jak elastyczność, empatia i przejrzysta komunikacja. Podobają Ci się te zasady współpracy? Jeśli tak, skontaktuj się z nami i powiedz, w czym możemy Ci pomóc.

POZNAJ ODPOWIEDZI NA CZĘSTE PYTANIA DOTYCZĄCE CYBERPRZESTĘPSTW

Czym jest cyberprzestępczość?

Cyberprzestępczość to nielegalne działania przeprowadzane przy pomocy komputerów, internetu lub dotyczące systemów czy sieci komputerowej. Najczęściej popełnia się je w celu wyłudzenia pieniędzy (np. poprzez phishing, czyli podszywanie się pod znaną firmę) lub danych osobowych. Do popularnych rodzajów przestępstw komputerowych należą hacking (włamanie na komputer), sniffing (monitorowanie i analizowanie informacji w sieci) oraz rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania.

Ile lat grozi za cyberprzestępczość?

Wiele zależy od rodzaju popełnionego przestępstwa. Za bezprawne uzyskanie informacji może grozić kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Utrudnianie dostępu do uzyskania informacji w sieci komputerowej to już z kolei zagrożenie karą pozbawienia wolności do 3 lat, a jeśli taki czyn doprowadził do szkody majątkowej – aż do 5 lat pozbawienia wolności. Podobnie sprawa wygląda w przypadku oszustw komputerowych, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Gdzie zgłosić przestępstwo w sieci?

W razie podejrzenia tzw. potencjalnych niebezpiecznych incydentów można zgłosić się  do Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT NASK) za pomocą specjalnego formularza. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa należy również skontaktować się z Policją lub prokuraturą. Niektóre cyberprzestępstwa ścigane są wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego, dlatego bez reakcji z jego strony niemożliwe będzie uruchomienie postępowania i ukaranie sprawcy.