Jesteś osobą spoza europejskiego obszaru gospodarczego? Planujesz przebywać w Polsce przez dłużej niż 3 miesiące i chcesz zalegalizować swój pobyt? Nie wiesz, jak ubiegać się o Kartę Pobytu Czasowego?
Praca w Polsce, chęć prowadzenia działalności gospodarczej w kraju, kontynuowanie edukacji, małżeństwo z obywatelem polskim czy przyjazd do RP w celu połączenia z rodziną – to najczęstsze sytuacje, w których cudzoziemcy spoza EOG występują o Kartę Pobytu Czasowego.
Tego rodzaju sprawy są jednak skomplikowane. Po pierwsze, w zależności od powodu ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy obowiązują odmienne wymogi formalne. Do tego dochodzi konieczność znajomości prawa imigracyjnego i postępowania administracyjnego. Działając na własną rękę, łatwo popełnić błędy. To z kolei sprawiają, że legalizacja pobytu czasowego w Polsce może zająć znacznie więcej czasu.
Sytuacja staje się prostsza, jeśli w całej tej procedurze wesprze Cię adwokat od spraw cudzoziemców. W ten sposób unikasz popularnych błędów, jakie popełniają obcokrajowcy, takich jak brak dołączenia do wniosku wymaganych dokumentów czy nieprawidłowe wypełnienie formularza. Jako adwokaci od spraw cudzoziemców już od 2003 pomagamy w legalizacji pobytu czasowego w Polsce. W ramach naszych usług:
Pamiętaj, by nie zwlekać z tą decyzją. Wniosek o pobyt czasowy musisz złożyć najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu.
Cudzoziemiec musi osobiście złożyć wniosek o wydanie Karty Pobytu Czasowego (lub Blue Card), jednak w urzędzie może towarzyszyć mu pełnomocnik. Jako adwokaci dla cudzoziemców pomagamy zadbać o wszystkie formalności. Upewniamy się, że spełniasz przepisowe wymogi i dołączasz do wniosku niezbędne dokumenty – m.in. potwierdzenie otrzymywania stałego dochodu oraz ubezpieczenie. Pomagamy Ci również przygotować się do wizyty w urzędzie, a później czuwamy nad całym procesem uzyskania Karty Pobytu Czasowego.
Pomożemy Ci zadbać o uzyskanie zezwolenia dla pracownika tak, by mógł legalnie przebywać w Polsce i jednocześnie wykonywać powierzoną mu pracę. Dzięki uzyskaniu jednolitego zezwolenie na pracę i pobyt cała procedura będzie przebiegać w jednym postępowaniu administracyjnym, a Ty dopełnisz wszelkich formalności związanych z legalnym zatrudnieniem. Jeśli natomiast Twój potencjalny pracownik-obcokrajowiec otrzymał już zezwolenie na pobyt na innej podstawie – np. z uwagi na studia zaoczne – również pomożemy Ci zadbać o legalizację jego zatrudnienia.
Jeśli cudzoziemiec ma wykonywać zawód wymagający wysokich kwalifikacji, potrzebuje specjalnego rodzaju zezwolenia na pobyt czasowy, czyli tzw. Niebieskiej Karty (Blue Card). Dopiero wtedy masz prawo legalnie zatrudnić w swojej firmie specjalistę czy pracownika wyższego szczebla spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pomożemy Ci dopełnić formalności związanych z uzyskaniem Niebieskiej Karty. Powiemy Ci, jak przygotować umowę, wniosek oraz niezbędne dokumenty i będziemy reprezentować cię w sprawie o uzyskanie Blue Card.
Nasza kancelaria zlokalizowana w dzielnicy Warszawa Śródmieście to miejsce, w którym wykorzystujemy ponad 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu spraw cudzoziemców. Wiedza w połączeniu z doświadczeniem i znajomością procedur administracyjnych zaowocowała już wieloma sukcesami w sprawach naszych klientów z województwa mazowieckiego, a nawet z całej Polski. W swojej praktyce staramy się być nie tylko skutecznymi prawnikami. Kierujemy się również 3 ważnymi zasadami, takimi jak uczciwość, elastyczność oraz empatia. Dokładamy starań, by każdy klient czuł się pewnie, wiedząc, że adwokat czuwa nad jego sprawą i informuje go o każdym postępie. Podobają Ci się takie zasady współpracy? Jeśli tak, skontaktuj się z nami i powiedz, w czym możemy Ci pomóc.
O zezwolenie na pobyt czasowy powinien wystąpić cudzoziemiec spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii (czyli osoba z tzw. państwa trzeciego), o ile pobyt w RP ma być dłuższy niż 90 dni. Przez pierwsze 3 miesiące istnieje bowiem możliwość legalnego pobytu w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wizy.
Zezwolenie na pobyt czasowy udzielane jest na określony czas od 3 miesięcy do 3 lat. Nie ma możliwości jego przedłużenia. Po upływie okresu wskazanego w zezwoleniu konieczne jest wystąpienia o kolejną kartę pobytu lub opuszczenie kraju. Co więcej, jeśli cudzoziemiec posiada zezwolenie jednolite (zezwolenie na pobyt i pracę), zmiana pracodawcy lub warunków pracy również będzie wymagać wystąpienia o nowe zezwolenie.
Karta Pobytu Czasowego to dokument potwierdzający posiadanie zezwolenia na pobyt czasowy, na podstawie którego cudzoziemiec spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego może legalnie przebywać w Polsce dłużej niż 90 dni. Aby uzyskać takie zezwolenie, konieczne jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, cudzoziemiec otrzymuje zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce na okres wskazany w zezwoleniu – będzie on wynosić maksymalnie 3 lata. Potwierdzeniem uzyskania tego prawa jest właśnie Karta Pobytu Czasowego.