Sprawy karneJaka kara grozi za spowodowanie wypadku drogowego z uszczerbkiem na zdrowiu?

Fraza „odpowiedzialność za wypadek drogowy” kojarzy się głównie z zapłatą odszkodowania. Jako sprawca wypadku możesz jednak nie tylko mieć obowiązek naprawy spowodowanych szkód ze swojego ubezpieczenia OC. Dodatkowo może Ci grozić kara za spowodowanie wypadku drogowego z uszczerbkiem na zdrowiu. 

Kiedy poniesiesz odpowiedzialność karną za wypadek drogowy?

Jak wiesz już z samego wstępu tego artykułu, kara za spowodowanie wypadku drogowego wiąże się z tymi przypadkami, w których wypadek ten doprowadzi do uszczerbku na zdrowiu.

To zresztą właśnie czynnik, który odróżnia pojęcie „kolizji” od „wypadku” – przy kolizji mówimy o uszkodzeniu samochodu, przy wypadku drogowym są natomiast ranni. Choć dla porządku zaznaczmy, że nie są to oficjalne definicje, w tym sensie, że nie znajdziemy ich w ustawach. Takie rozróżnienie stosuje się jednak powszechnie – stąd z podziałem zdarzeń drogowych na „kolizje” i „wypadki” możesz spotkać się m.in. na stronach komend policji.

Wypadek drogowy czy już katastrofa komunikacyjna?

W Kodeksie karnym mamy 2 różne przepisy, z których możesz odpowiadać jako sprawca wypadku:

  • 177 k.k. odnoszący się do spowodowania wypadku komunikacyjnego przez naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego;
  • 174 k.k. związany ze spowodowaniem katastrofy w ruchu lądowym, czyli zagrożeniem dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach.

W zależności od tego, na podstawie którego z przepisów będziesz odpowiadać, inny może być wymiar odpowiedzialności karnej.

Stopień uszczerbku na zdrowiu a odpowiedzialność karna sprawcy za wypadek drogowy

Dla wymiaru kary duże znaczenie będzie mieć tzw. stopień uszczerbku na zdrowiu. Art. 177 (dotyczący wypadku drogowego) dokonuje rozróżnienia na wypadek drogowy z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu oraz z uszczerbkiem średnim lub lekkim.

Wypadek drogowy z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu

Tylko konkretne sytuacje wymienione przez przepisy kwalifikują się jako ciężki uszczerbek na zdrowiu. Jest to:

  1. Pozbawienie wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia;
  2. Spowodowanie innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby długotrwałej lub nieuleczalnej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała;
  3. Wycięcie, infibulacja lub inne trwałe i istotne okaleczenie żeńskiego narządu płciowego.

Jeśli wypadek drogowy doprowadził właśnie do takiego ciężkiego uszczerbku lub śmierci grozi Ci kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Wypadek komunikacyjny ze średnim lub lekkim uszczerbkiem na zdrowiu

Inaczej odpowiedzialność karna kształtuje się już w pozostałych przypadkach niż te wymienione wyżej. Za średni lub lekki uszczerbek na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Art. 177 jasno natomiast wskazuje, że nie ma znaczenia, czy do wypadku doszło umyślnie. Liczy się sam fakt, że był on związany z naruszeniem zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jaka odpowiedzialność karna grozi za spowodowanie katastrofy lądowej?

Inne zasady obowiązują, gdy wypadek można zakwalifikować jako katastrofę w ruchu lądowym. Wtedy znaczenie będzie miał po pierwsze stopień uszczerbku na zdrowiu, a po drugie – umyślność lub nieumyślność działania.

Za nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym grozi Ci kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Chyba że następstwem był ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób lub śmierć – wtedy przewidziana jest kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

W przypadku umyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym przepisy przewidują karę pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat, a jeśli następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób – od 2 do nawet 15 lat pozbawienia wolności.

Spowodowanie wypadku drogowego pod wpływem alkoholu

Z zaostrzoną odpowiedzialnością karną – i to niezależnie od tego, czy Twoja sytuacja kwalifikuje się jako „zwykły” wypadek drogowy, czy już jako katastrofa drogowa – musisz liczyć się w momencie, gdy do wypadku doprowadzisz pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

W takiej sytuacji zarówno dolna, jak i górna granica „widełek” przewidzianych w danym przypadku zostaje zwiększona o połowę. Na przykład za umyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym bez śmierci i ciężkiego uszczerbku groziłoby Ci od 1 do 10 lat pozbawienia wolności. W przypadku spowodowania tej katastrofy pod wpływem alkoholu możesz już jednak otrzymać karę pozbawienia wolności od 1,5 roku do nawet 15 lat.

Co jeszcze może Ci grozić za spowodowanie wypadku drogowego?

Oprócz odpowiedzialności karnej np. w postaci pozbawienia wolności musisz liczyć się także z dodatkowymi konsekwencjami. Sąd może dodatkowo orzec zakaz prowadzenia pojazdu, a nawet zabrać Ci samochód.

Jak widzisz, okoliczności spowodowania takiego wypadku mają ogromne znaczenie. To właśnie od nich zależy, który przepis znajdzie zastosowanie w Twoim przypadku, a więc i jaka kara będzie Ci grozić oraz jakie ewentualne dodatkowe konsekwencje poniesiesz. Właśnie dlatego tak ważna może się okazać pomoc obrońcy w sprawach karnych.

Adwokat mający doświadczenie w prowadzeniu spraw karnych przeanalizuje Twoją sytuację, sprawdzi, czy istnieje szansa na zastosowanie łagodniejszego rodzaju kary lub poniesienie odpowiedzialności z łagodniejszego przepisu. Duże znaczenie może mieć także wykazanie, że wypadek nie został przez Ciebie spowodowany umyślnie oraz że dany stopień uszczerbku na zdrowiu powinien zostać zakwalifikowany jako lżejszy.