Wraz z mężem lub żoną przeżywacie poważny kryzys, nie mieszkacie ze sobą, a wasza wspólna przyszłość jest wątpliwa? Mimo wszystko nie chcecie zdecydować się na rozwód?
Z punktu widzenia prawa niczym nie różnicie się od szczęśliwego małżeństwa. Oznacza to, że w przypadku dziedziczenia, zarządzania majątkiem czy choćby opieki nad dziećmi nadal obowiązują dokładnie te same zasady co w dniu waszego ślubu.
Dopiero separacja małżeńska orzeczona przez sąd pozwoli wam uregulować sytuację na gruncie prawnym. Pamiętaj, że nie musi być ona pierwszym krokiem w stronę rozwodu i wcale nie przesądza o końcu waszego małżeństwa. Pozwala Ci jednak zabezpieczyć prawnie sytuację swoją i waszych wspólnych dzieci.
Przepisy są zawiłe, a cała sprawa na pewno wydaje Ci się stresująca, ale we wszystkim może Ci pomóc adwokat od separacji. Jako specjaliści od prawa rodzinnego:
Prowadzimy zarówno sprawy przed sądem, pomagając przygotować pozew o separację i reprezentując Cię w toku postępowania, jak i te w trybie nieprocesowym. Jeśli nie macie wspólnych małoletnich dzieci i zgodnie wystąpicie o separację – pomożemy wam uregulować sprawy jeszcze szybciej, przygotowując wspólny wniosek.
Pomożemy Ci uregulować wszystkie sprawy związane z przyszłością Twoich dzieci – przede wszystkim kwestie takie jak alimenty oraz ustalenie władzy rodzicielskiej i kontaktów z małoletnimi.
Jeśli Ty i Twój małżonek do tej pory pozostawaliście w separacji prawnej, a teraz chcecie odbudować wasze małżeństwo, pomożemy Ci spodządzić wniosek o zniesienie separacji, przygotować się do rozprawy i będziemy Cię reprezentować podczas całego postępowania.
Województwo mazowieckie, a nawet sama Warszawa, jest pełna adwokatów specjalizujących się w prawie rodzinnym. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że żeby czuć się pewnie podczas całej tej procedury, potrzebujesz kogoś więcej, niż tylko doświadczonego prawnika. Nasza kancelaria zlokalizowana w dzielnicy Śródmieście swoją działalność opiera na takich filarach jak empatia, uczciwość oraz elastyczność w działaniu. Wierzymy, że właściwe doradztwo i opieka prawna mogą znacząco przyczynić się do złagodzenia stresu i emocjonalnego obciążenia związanego z separacją. Podobają Ci się takie zasady współpracy? Jeśli tak, skontaktuj się z nami i powiedz, w czym możemy Ci pomóc.
Separacja faktyczna to nic innego jak stan, w którym Ty i Twój małżonek decydujecie się ograniczyć kontakty, zamieszkać osobno itd. Jest to więc separacja w potocznym rozumieniu, która jednak nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Na gruncie przepisów niczym nie różnicie się od szczęśliwego małżeństwa. Dopiero w momencie separacji prawnej, czyli uregulowania waszych spraw na drodze procesu lub w ramach postępowania nieprocesowego, ten stan rzeczy się zmieni, a wasze prawa będą lepiej zabezpieczone.
Sąd orzeknie separację, jeśli uzna, że nastąpił między wami zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że muszą ustać między wami więzi gospodarcze, fizyczne i duchowe. Rozkład ten nie musi być jednak trwały. Separacja nie zawsze jest więc pierwszym krokiem w stronę rozwodu. Równie dobrze z czasem możecie wystąpić o zniesienie separacji.
Skutki separacji w dużej mierze są zbliżone do tych mających miejsce w przypadku rozwodu. Oznacza to, że między małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa i że nie będą dziedziczyć po sobie na podstawie ustawy. W ramach separacji mogą też uregulować kwestie władzy rodzicielskiej, opieki nad dziećmi czy alimentów. Nadal natomiast pozostają małżeństwem, co oznacza, że nie mają możliwości wstąpienia w nowy związek małżeński.